Rumunia - wakacje już od 1747 zł

Na wakacje: Transylwania (Siedmiogród), Rumunia

Przewodnik turystyczny: Rumunia/ Rumunia Północna/ Transylwania (Siedmiogród)

Bezchmurna noc
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
24 km/h250°
Położona w północnej części Rumunii kraina historyczna znana przede kojarzona przede wszystkim z mrocznym hrabią Drakulą. Siedmiogród jest dosłownym tłumaczeniem niemieckiej nazwy tego regionu – w czasach niemieckiego osadnictwa na tych terenach znajdowało się siedem ważnych miast (grodów). Z kolei nazwa Transylwania wywodzi się z łaciny i oznacza „teren za lasem”. Region ten może się poszczycić niezwykle bogatą historią – w II w n.e. tereny północnej Rumunii zostały podbite przez Rzymian, we wczesnym średniowieczu przybyli Słowianie, swoją obecność zaznaczyli tu także Krzyżacy, niemieccy osadnicy, Węgrzy oraz Osmanie. Region ten jest chętnie odwiedzany ze względu na legendarnego hrabiego Drakulę, którego historyczne pierwowzory – Vlad II Diabeł oraz jego syn Vlad III Palownik rzeczywiście zamieszkiwały te tereny. Podążając śladami wampirów warto zobaczyć średniowieczną Sighisoarę oraz Zamek w Branie. Największym i chętnie odwiedzanym miastem a zarazem stolicą Siedmiogrodu jest Kluż-Napoka. Do niewątpliwych atrakcji Transylwanii należą także drewniane cerkwie Marmaroszu położone na pograniczu z Ukrainą. W tym samym regionie warto także odwiedzić tzw. „Wesoły Cmentarz”, gdzie na kolorowych nagrobkach można odczytać humorystyczne epitafia.

Atrakcje

 • Oradea – to mieszanka wielu styli : secesji, baroku i budynków z okresu socjalizmu. Atrakcje turystyczne stanowią uzdrowiska Băile Felix oraz Băile 1 Mai, a także zabytkowe centrum miasta z największą barokową katedrą rumuńską - Catedrala barocă.
 • Kluż-Napoka – trzecie co do wielkości miasto Rumunii, będące jednocześnie stolicą Siedmiogrodu. Urodził się tu późniejszy król Czech i Węgier – Maciej Korwin, który został uhonorowany okazałym pomnikiem, umieszczonym przed Kościołem św. Michała. Stara część miasta obfituje w liczne kościoły, cerkwie a także synagogę.
 • Braszów – ostatni bastion zachodniego ładu i brama do bałkańskiego chaosu poplątanych uliczek.
 • Sybin – miasto pełne wyjątkowego uroku, płynącego z bogatej historii jest centrum kulturalnym i miejscem spotkania trzech narodów : Rumuńskiego, Węgierskiego i Niemieckiego.
 • Bran – miasteczko malowniczo położone pośród łagodnych wzgórz, turystów przyciąga tu górujący nad miasteczkiem zamek, w którym podobno mieszkał Drakula.
 • Alba Iulia – w mieście jest wiele atrakcji: ogromna cytadela z XVIII wieku, katedra św. Michała z kaplicą królewską, budynek soboru Koronacyjnego, Pałac Biskupi i Pałac Książęcy oraz biblioteka z bezcennym księgozbiorem w północnej części cytadeli.
 • Sighisoara – niewielkie miasteczko znane jako miejsce urodzenia Vlada Palownika – historycznego pierwowzoru hrabiego Drakuli.

Geografia i przyroda

Transylwania to kotlina w Karpatach otoczona górami i wyżynami: Wyżyną Samoszu, Równiną Siedmiogrodzką- najmniej górzystym obszarem i Wyżyną Tyrnawy. W skład Transylwanii wchodzi też rolnicza kotlina Fogarska i góry o tej samej nazwie.
Klimat w Rumunii jest bardzo różnorodny. Karpaty stanowią barierę klimatyczną, która sprawia, że pogoda w Transylwanii przypomina tę w Polsce. Część terenów pokryta jest lasami liściastymi, jednak roślinność zmienia się w różnych partiach gór. Karpaty stanowią niewielką cząstkę gór europejskich, ale zamieszkuje je ogromna ilość dzikich zwierząt, w tym 1/3 dużych drapieżników naszego kontynentu.

Historia

W starożytności Transylwania była ośrodkiem państwa Dackiego, później należała do Królestwa Węgierskiego. W wiekach XVI – XVII istniało tutaj Księstwo Siedmiogrodzkie. Jeden z siedmiogrodzkich książąt, Stefan Batory, został królem Polski. Od podpisania traktatu w Trianon w 1920 roku, region ten stanowi część Rumunii.

Sport i rekreacja

 • Zimą popularne są tutaj narty.
 • Wspinaczka, spacery.

Informacje praktyczne

 • Waluta – lej (RON) = 100 bani.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty lub paszport.
 • Język – rumuński, węgierski i niemiecki.

Transylwania (Siedmiogród), Rumunia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  13°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  248°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  20:02
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.15°C
  opady:
  6.2 mm
  wiatr:
  140°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  20:03
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.7°C
  opady:
  10.0 mm
  wiatr:
  59°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  20:04
 • Intensywne opady deszczu
  min.7°C max.9°C
  opady:
  53.0 mm
  wiatr:
  110°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  20:06
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.7°C max.14°C
  opady:
  12.6 mm
  wiatr:
  238°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  20:07

Transylwania (Siedmiogród) - klimat w Rumunia