Rumunia - wakacje już od 1747 zł

Na wakacje: Mołdawia, Rumunia

Przewodnik turystyczny: Rumunia/ Rumunia Północna/ Mołdawia

Bezchmurna noc
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
24 km/h250°
Położony na wschodzie kraju region stanowi część historycznej krainy zwanej Mołdawią, obejmującej dzisiejsze tereny Rumunii, Ukrainy i Mołdawii. Kraina ta może się poszczycić długą i skomplikowaną historią – przez wiele stuleci władzę sprawowali tu hospodarowie mołdawscy, którzy musieli stawiać czoła ościennym mocarstwom, w tym Imperium Osmańskiemu. W Mołdawii znajduje się jedno z największym miast kraju – Jassy, a także Gałacz, Piatra Neamt czy słynąca z pięknych zabytków Suczawa. Region rumuńskiej Mołdawii obejmuje także Bukowinę - niewielką krainę historyczną położoną na pograniczu z Ukrainą. Wschodnia granica regionu opiera się na rzece Prut, która jest także naturalną granicą z Republiką Mołdawii.

Atrakcje

 • Jassy – miasto jest znane jako kulturalne centrum Rumunii. Znajduje się tu centrum uniwersyteckie. Znajduje się tu m.in. muzea, zabytkowe monastyry i największa ortodoksyjna katedra w Rumunii.
 • Suczawa –główny ośrodek rumuńskiej Bukowiny. W mieście zachowało się wiele cerkwi i monastyrów, w tym kilka wpisanych na listę UNESCO. Suczawa słynie także z wielu muzeów.
 • Wąwóz Bicaz – leży na trasie z Mołdawii do Siedmiogrodu. Obok Trasy Transfogarskiej to jedna z najbardziej spektakularnych tras Rumunii. Kręta droga wije się pomiędzy wysokimi wapiennymi ścianami przez kilka kilometrów.
 • Lacul Rosu (Czerwone Jezioro) – niesamowite i nieco niepokojące jezioro. Powstało w 1838 roku w wyniku oberwania się skały, w efekcie do dziś w jeziorze tkwią pozostałości drzew, nadając całości wyjątkowy wygląd.

Geografia i przyroda

Mołdawia rozumiana jako kraina geograficzna leży na terenie kilku krajów. Część pomiędzy Karpatami i Prutem należy do Rumunii, a większość terytorium pomiędzy Prutem a Dniestrem do Republiki Mołdawii. Część Mołdawii leży też na terenie Ukrainy.

Historia

Kraina ta może się poszczycić długą i skomplikowaną historią – przez wiele stuleci władzę sprawowali tu hospodarowie mołdawscy, którzy musieli stawiać czoła ościennym mocarstwom, w tym Imperium Osmańskiemu.
Podczas panowania Stefana Wielkiego, Mołdawia osiągnęła największy zasięg terytorialny. W tym czasie rozkwitła też kultura i kraj odgrywał dużą rolę na arenie międzynarodowej. Jednak mimo dzielnego oporu w końcu XV w. imperium osmańskie odebrało Mołdawii wybrzeże czarnomorskie z ważnymi portami handlowymi. Tereny te były łakomym kąskiem dla innych państw i często przechodziły z rąk do rąk. Panowali tu hospodarowie greccy, Habsburgowie i Rosjanie, o wpływy tutaj walczyła również Polska. W XIX i XX w. Mołdawia to wchodziła w skład Rumunii, to się od niej oddzielała (częściowo lub w całości). Obecnie część należy do Rumunii, część tworzy osobne państwo- Mołdawię, a część wchodzi w skład Ukrainy.

Informacje praktyczne

 • Waluta – lej (RON) = 100 bani.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty lub paszport.
 • Język – rumuński, węgierski i niemiecki.

Mołdawia, Rumunia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  13°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  248°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  20:02
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.15°C
  opady:
  6.2 mm
  wiatr:
  140°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  20:03
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.7°C
  opady:
  10.0 mm
  wiatr:
  59°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  20:04
 • Intensywne opady deszczu
  min.7°C max.9°C
  opady:
  53.0 mm
  wiatr:
  110°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  20:06
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.7°C max.14°C
  opady:
  12.6 mm
  wiatr:
  238°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  20:07

Mołdawia - klimat w Rumunia