Rumunia - wakacje już od 1747 zł

Na wakacje: Delta Dunaju, Rumunia

Przewodnik turystyczny: Rumunia/ Wybrzeże Morza Czarnego/ Delta Dunaju

Bezchmurna noc
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
24 km/h250°
Największa z europejskich delt rzecznych, leżąca na terenie Rumunii i Ukrainy. Ten malowniczy region porasta ponad 1 200 gatunków roślin i zamieszkuje 300 gatunków ptaków oraz 85 gatunków ryb słodkowodnych (żyją one w licznych bagnach i jeziorach). Znajdują się tu równiez tereny lęgowe milionów ptaków, przylatujących z dalszych obszarów Europy, a także Azji i Afryki. Obszar poddany ścisłej ochronie obejmuje 2 733 km². Delta Dunaju znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. W regionie Delty Dunaju mieszkają m.in. Lipowianie, potomkowie starowierców, którzy uciekli z Rosji w roku 1772. Wśród tego pięknego, prawie nie zmienionego ręką ludzką obszaru, rozrzucone są ludzkie osady, często złożone zaledwie z kilku domów lub lepianek. Aby zwiedzić Deltę Dunaju należy uzyskać pozwolenie od ARBDD w Tulczy.

Atrakcje

 • Tulcea – miasto okręgowe tego regionu i miejsce, w którym odbywa się festiwal folkloru. Zabytków nie ma dużo, ale można zobaczyć stare kościoły, meczet i muzea.
 • Sulina – miasto położone najdalej na wschód, nad brzegiem reki o tej samej nazwie. Znajdziemy tu latarnię morską, plażę i cmentarz brytyjski.
 • Sfantu Gheorghe – wioska rybacka, w której odbywa się festiwal filmowy.

Geografia i przyroda

Delta Dunaju to najciekawsza pod względem przyrodniczym częścią wybrzeża. Jest to druga pod względem wielkości europejska delta. Ma ona powierzchnię 3446 km². W utworzonym tutaj rezerwacie biosfery możemy spotkać niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Tereny te są miejscem lęgowym dla milionów ptaków z całego świata, które w trakcie swoich corocznych migracji odwiedzają to miejsce. W licznych jeziorach żyje 85 różnych gatunków ryb słodkowodnych. Znajduje się tu również największy na świecie obszar porostów trzciny oraz unikatowy, stary las dębowy. Ze względu na bliskość morza klimat na wybrzeżu jest bardziej suchy niż w innych częściach kraju, rzadko zdarzają się ulewy. Zimy są chłodne, ale niezbyt mroźne, lata bardzo ciepłe, a nawet upalne.

Historia

Tereny Wybrzeża Morza Czarnego były zamieszkane już w IV wieku p.n.e., Grecy nazywali je wtedy Scytią Mniejszą. Na początku naszej ery obszar wybrzeża należał do Rzymian. Później przez wiele stuleci był terenem spornym pomiędzy Bułgarią a Bizancjum, przez pewien czas znajdował się także pod panowaniem tureckim. Obecność człowieka na tym terenie wywarła ogromny wpływ na ekosystem. Obecnie tereny są już objęte ochroną, ale niektóre zmiany są niestety nieodwracalne.

Sport i rekreacja

 • Główną atrakcją jest plażowanie, tereny popularne są także pośród miłośników ptaków.

Informacje praktyczne

 • Waluta – lej (RON) = 100 bani.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Język – rumuński, węgierski i niemiecki.

Delta Dunaju, Rumunia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  41%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  266°   26 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.12°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  150°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:53
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.5°C max.9°C
  opady:
  6.9 mm
  wiatr:
  63°   31 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:54
 • Intensywne opady deszczu
  min.3°C max.10°C
  opady:
  39.3 mm
  wiatr:
  98°   42 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  19:55
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.3°C max.9°C
  opady:
  6.5 mm
  wiatr:
  274°   48 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:56

Delta Dunaju - klimat w Rumunia